Ładuję stronę.  Proszę czekać...

Czekaj...
firmware
Nie masz zinstalowanego
odtwarzacza Macromedia Flash !
S T R I D E R    M P 4
Emperor
R E C E N Z J A
Strider
SPECYFIKACJA
GALERIA
WYMIANA NAGRAŃ
Strider MP4
MM219 - 128MB
MM221 - 256MB
MM223 - 512MB
MM224 -     1GB


   
(Powyższe zdjęcia pochodzą ze strony www.manta.com.pl )

Stridera otrzymujemy w niedużym, ładnie wykonanym pudełku.

   
(po kliknięciu na dowolne zdjęcie w opisie, ukaże się ono w pełnej rozdzielczości)

Wewnątrz znajdziemy główny obiekt zainteresowania, słuchawki, przedłużacz USB, płytkę z oprogramowaniem do obsługi playerka i konwersji plików oraz firmware.

Trochę danych technicznych:
  • wymiary 41,5x62x15 mm
  • wyświetlacz LCD o wymiarach widzialnych 26x28 mm (przekątna 1,5 cala)
  • złącze USB 2.0 (kompatybilne z 1.1)
  • waga 35g
  • pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 kHz
  • 2 zakresy radia 76MHz - 90MHz i 87MHz - 108MHz
  • akumulator Litowo-jonowy 450 mAh zapewniający 10 godzin grania
    Obsługa plików:
  • dźwięk mp3 (8kb/s-320kb/s), wma, asf, wav
  • wideo amv, mtv
  • grafika jpg, gif, bmp
  • txt
  • zapis dźwięku w formacie wav (32kb/s), act (8kb/s)
  • czas zapisu od 35 do 280 godzin w zależności od pojemności
Wrażenia
    Pierwsze, co mnie zaskoczyło po wypakowaniu Stridera, to jego wielkość. Spodziewałem się troszkę większego urządzenia. Po wzięciu playerka w rękę kolejne zaskoczenie masywnością obudowy - sprawia wrażenie trwałej i solidnie wykonanej.

    Po włączeniu na ekranie pojawia się kolorowe, animowane menu, po którym możemy poruszać się przy pomocy przycisków >> i << zatwierdzając wybór przyciskiem Mode.

Do wyboru mamy 9 trybów pracy:
  • MP3
  • FILMY
  • NAGRYWANIE
  • ODTW. GŁOSU
  • FM RADIO
  • OBRAZKI
  • USTAWIENIA
  • TEKST E-BOOK
  • GRA
MP3

   

umożliwia odtwarzanie plików typu MP3, WMA, ASF i WMV (oczywiście tylko dźwięk). Na wyświetlaczu dostępne są między innymi informacje o upływającym czasie utworu, zawartość ID3Tagu lub jeżeli utwór go nie ma, to nazwa pliku, czas trwania, bitrate, tryb equalizera. Przyciskami na obudowie można przewinąć utwór do przodu lub do tyłu, przejść do następnego/poprzedniego utworu, zmienić głośność, zatrzymać/uruchomić odtwarzanie i wejść w opcje. Wchodząc w nie możemy wybrać folder, z którego chcemy odtwarzać pliki, usunąć plik, wybrać jedno z siedmiu predefiniowanych ustawień equalizera, włączyć powtarzanie (7 trybów - normalnie, powtórz raz, katalog, powtórz katalog, powtórz wszystko, losowo, początek), włączyć powtarzanie zaznaczonego fragmentu, zmienić prędkość odtwarzania +/-, itp. Odtwarzacz w trakcie odtwarzania piosenki, umożliwia również wyświetlanie jej tekstu w formacie LRC. Na dołączonej płycie jest program "LRC Editor", dzięki któremu możemy przygotować sobie teksty w tym formacie.

Odtwarzanie mp3 odbywało się bez żadnych problemów, dźwięk był czysty i dynamiczny. Na minus można zaliczyć krótkie przerwy pomiędzy utworami.

FILMY

      

w tym trybie mamy możliwość oglądania plików wideo. Rozpoznawane są pliki AMV i MTV. Ekran odtwarzacza w tym trybie przedstawia podobne informacje jak w przypadku mp3, nawigacja jest identyczna. Po wejściu w opcje do wyboru jest tylko lokalizacja folderu z plikami wideo, usunięcie pliku oraz wybór trybu powtarzania (również 7 możliwości). Jak na tej wielkości wyświetlacz, obraz jest całkiem przyzwoity i wyraźny. Jego jakość zależy oczywiście od źródła pliku, jaki posiadamy. Na płycie dołączony jest program do konwersji plików wideo na format AMV. Akceptowane przez niego formaty plików, to AVI, MPEG, MPG, DAT, WMV, WMA, ASF, RM, RAM, RMVB, MOV, QT i VOB. Możliwość konwersji zależy oczywiście od posiadanych kodeków zainstalowanych w komputerze. W opcjach programu mamy między innymi możliwość wybrania zakresu czasowego żródła do konwersji, rozmiaru klatki pliku wynikowego (96x64, 128x96, 128x128), FPSa (3 możliwości), jakości konwersji, podłożenia własnej ścieżki dźwiękowej, itp. Lekkim zaskoczeniem był czas konwersji. Plik avi (DivX 642 MB 672x480 z dźwiękiem 192kb/s mp3) konwertował się ok 15-20 minut przy ustawieniu najwyższej jakości pliku wynikowego AMV.

NAGRYWANIE

   

spełnia funcję cyfrowego dyktafonu. Wbudowany mikrofon jest dość czuły, czysto i ładnie zbiera dźwięki nawet z dość sporej odległości. W opcjach można wybrać lokalizację nagrywanego pliku oraz jego jakość. Do wyboru mamy wyższą jakość WAV 32kb/s lub niższą ACT 8kb/s oraz możliwość nagrywania sterowanego głosem (VOR - Voice Operated Recording). Wyświetlacz w tym trybie informuje nas o nazwie nagrywanego pliku, czasie jego trwania, ilości dokonanych nagrań i dostępnym do wykorzystania czasie (w zależności od pamięci). W każdej chwili, niezależnie od tego co w danym momencie słuchamy/oglądamy, można uruchomić nagrywanie przyciskiem REC na obudowie odtwarzacza. Nagrywanie odbywać się będzie z jakością, jaka była ostatnio ustawiona.

ODTW. GŁOSU

   

daje możliwość odtworzenia nagranych uprzednio plików WAV lub ACT. Wyświetlacz oraz nawigacja prezentują podobne możliwości, jak przy mp3. W opcjach można wybrać folder z plikami, usunąć plik, włączyć powtarzanie (7 trybów) oraz zmienić tempo odtwarzania. Na dołączonej płycie jest prosty konwerter plików ACT, RCD i REC pozwalający w prosty sposób skonwertować je do formatu WAV.

FM RADIO

   

to nic innego jak normalne radio ;) Na wyświetlaczu widoczny jest zakres ustawionej częstotliwości oraz aktualna pozycja dostrojenia, numer zaprogramowanego uprzednio kanału i indykator stereo. Przyciskami << i >> można przestrajać częstotliwość co 0,1 MHz lub po przytrzymaniu któregoś z nich włącza się tryb automatycznego wyszukiwania następnej stacji. Przyciskiem Play przełączamy się na kolejne zaprogramowane kanały. W opcjach mamy możliwość zapisania do pamięci ustawionej stacji (nadawany jest kolejny wolny numer kanału), skasowania jej, skasowania wszystkich zaprogramowanych kanałów, przełączenia zakresów (87-108MHz lub u nas nieprzydatny 76-90MHz) oraz uruchomić nagrywanie z radia w trybie WAV (32kb/s) lub ACT (8kb/s). Radio ma dość dużą czułość, gra czysto (oczywiście jakość zależy od sygnału odbieranej stacji), pewnie wyłapuje stacje nawet przy słabym sygnale.
Minusem jest możliwość przełączania się po zaprogramowanych kanałach tylko w jedną stronę, co przy kilkunastu lub więcej (max 44) stacjach sprawia, że chcąc przełączyć się o jeden, dwa kanały wstecz musimy ponaciskać się ten przycisk kilka-naście/dziesiąt razy, brak możliwości przypisania konkretnego numeru kanału do stacji oraz przydałaby się jakaś namiastka RDSu, przynajmniej nazwa słuchanej stacji.

OBRAZKI

      

umożliwia obejrzenie plików graficznych w formatach GIF, JPG i BMP. Czs wyświetlenia zdjęcia zależy od jego rozdzielczości. Dość wolno wczytywały się pliki jpg o rozdzielczości 2304x1728, natomiast bmp i gify (w tym animowane) wyświetlane były szybko. Jakość zdjęć biorąc pod uwagę wielkość wyświetlacza i jego rozdzielczość jest całkiem przyzwoita. W opcjach możemy wybrać folder z przechowywanymi zdjęciami, usunąć wskazany plik i wybrać tryb przeglądania: ręczny lub slideshow z moiżliwoiścią ustawienia czasu od 1 do 10 sekund.

TEKST E-BOOK

      

przeglądanie plików tekstowych z rozszerzeniem txt. Tu urządzenie wypadło najsłabiej. Wyświetlany tekst jest wyraźny, ale odtwarzacz nie reaguje na znaki CR LF co sprawia, że staje się trudno czytelny. Poza tym zaimplementowane jest kodowanie znaków "Europa środkowa ISO", co zmusza nas do zmiany kodowania na komputerze przed wgraniem tekstu do playera. W opcjach do wyboru mamy wybór folderu z plikami tekstowymi, usunięcie wybranego pliku oraz możliwość przełączenia trybu wyświetlania stron: ręcznie przyciskami << i >> lub automatycznie z możliwością ustawienia czasu przełączania w zakresie 1-10 sek.

GRA

      

w odtwarzaczu dostępny jest stary poczciwy Tetris pod nazwą "Russia Block". Po wejściu mamy do wyboru kontynuację rozpoczętej wcześniej gry, rozpoczęcie nowej, oraz ustawienie prędkości od 1 do 5. Sterowanie jest dość proste: przyciski << i >> służą do przesuwania spadających elementów w lewo/prawo, Play do obracania, V+ przyspieszenie spadania oraz V- pauza. Na wyświetlaczu widoczny jest następny element, punktacja oraz szybkość. Niestety oryginalnie jest tylko jedna gra i to zaszyta w firmware. Czy będzie możliwość wgrania dodatkowych, na razie nie wiemy.

USTAWIENIA

      

po wejściu w to menu możemy ustawić parametry pracy naszego odtwarzacza. Do wyboru mamy ustawienia:
  • bieżąca data i godzina,
  • jasność wyświetlacza,
  • czas wyłączenia wyświetlacza od 0 do 30 sekund ze skokiem co 5 sek.,
  • język (do wyboru 14 , w tym oczywiście polski),
  • oszczędzanie energii. Można ustawić po jakim czasie nieużywany odtwarzacz ma przejść w tryb uśpienia, żegnając nas napisem "Do zobaczenia" w zakresie od 0-60 sekund (co 10 sek.) lub można ustawić jednorazowy timer od 0-120 minut ze skokiem co 10 minut. Po tym czasie odtwarzacz przejdzie w tryb uśpienia, niezależnie od tego, czy coś słuchaliśmy, czy oglądaliśmy. Ustawienie 0 powoduje wyłączenie oszczędzania energii.
  • tryb powtarzania: ręcznie lub automatycznie (nie doszedłem jeszcze co ta funkcja w tym miejscu daje),
  • tryb dostępu. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu można podzielić pamięć na część dostępną dla wszystkich i zaszyfrowaną na hasło. Opcja ta umożliwia wybranie dostępu do określonej części - normalnel i szyfrowanej, tylko normalnej lub tylko szyfrowanej,
  • informacja o wykorzystanej pamięci w Mb i %,
  • wersja firmware,
  • aktualizacja firmware. Ta opcja umożliwia przełączenie odtwarzacza w tryb aktualizacji oprogramowania. Na płycie dołączony jest program "MP3 Player Upgrade Tool" umożliwiający tą czynność oraz najnowszy (wgrany już) firmware.
Poza wymienionymi wyżej możliwościami, Stridera dzięki szybkiemu złączu USB można podłączyć do komputera lub odtwarzacza posiadającego taką możliwość. Po podłączeniu do komputera odtwarzacz rozpoznawany jest automatycznie (z wyjątkiem Windows 98 nie potrzebne są żadne sterowniki) jako dysk wymienny z systemem plików FAT. Wymiana danych odbywa się szybko i bez problemów. Dodatkowo po podłączeniu automatycznie ładowany jest akumulatorek, który poza pierwszym włączeniem nie wskazał u mnie nawet minimalnego wyładowania na wskaźniku. Po uaktywnieniu opcji oszczędzania energii, odtwarzacz po określonym czasie wyłącza wyświetlacz (naciśnięcie dowolnego przycisku powoduje pojawienie się ponowne obrazu), a jeżeli nic nie słuchamy/oglądamy przechodzi w tryb standby, żegnając nas miło. Po ponownym włączeniu Strider powraca do stanu, w jakim się znajdował przed wyłączeniem. Również wychodząc z odtwarzania dowolnego typu plików, po powrocie zastajemy je w stanie, w jakim je zostawiliśmy, więc bez problemu można przystąpić do kontynuacji przerwanej uprzednio czynności.

   
Na zakończenie
    Podsumowując, jest to urządzenie o wielkich możliwościach, wykonane jest solidnie (obudowa metalowa i masywna) z dobrej jakości elementów, wszystkie wymienione w specyfikacji formaty czyta prawidłowo, dźwięk dzięki dołączonym słuchawkom jest czysty, dynamiczny i przyzwoitej mocy, którą można ustawiać niezależnie dla każdego trybu pracy. Minusem jest kodowanie znaków (pisałem o tym przy okazji menu TEKST E-BOOK), które ma również wpływ na nazwy plików, błędy lub braki w tłumaczeniu niektórych funkcji, brak możliwości odczytu zagłębionych podfolderów (widzi tylko jeden poziom). Powyższe będy powinny być wyeliminowane wraz z następnym firmware, bo wiemy już, że się pojawi.

Zainteresowanym polecam również stronę reklara, gdzie opisał swoje spostrzeżenia w zetknięciu z tym urządzeniem.
/piotrza/
.