Ładuję stronę.  Proszę czekać...

Czekaj...
firmware
Nie masz zinstalowanego
odtwarzacza Macromedia Flash !
T V   L C D   0 7 0 2   D V B
Emperor
R E C E N Z J A
Manta TV LCD 0702 DVB
Recenzja telewizora LCD701
Suche fakty, czyli specyfikacja
Parametr Opis
Częstotliwość wejściowa: VHF 177,5MHz~226,5MHz, UHF 474MHz~858 MHz
Matryca: TFT-LCD
Dostępne kanały: D/K, I 49,75MHz~847,25 MHz, BG 48,25MHz~847,25 MHz
Typ ekranu: Color TFT-LCD
System dźwięku: DK, BG,I
Tuner: Wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej, DVB-T
Przekątna ekranu: 7” (17,8 cm)
Moc wyjściowa Audio: 0,3 W x 2
Możliwości podłączenia: zewnętrzna antena, słuchawki, dwa źródła Video, Audio
Zasilanie: zasilacz 12V lub zasilacz samochodowy
Zużycie energii: około 16 W
Wymiary: (szerokość) 218mm x (wysokość) 155mm x (grubość) 40mm
Waga: 805g
Wielkość plamki: 0.107 (pion) 0.372 (poziom)
Rozdzielczość: 1440 (pion) 234 (poziom)
Widzialne kąty: góra:15° dół:35° prawo/lewo:50°
Jasność: 300cd/m²
Kontrast: 150:1
A teraz fakty mokre, czyli jak to wygląda w praniu
    Z tępego zamyślenia wyrwało mnie donośne pukanie do drzwi. Po zdjęciu sztab, łańcuchów i otworzeniu wszystkich dwóch zamków, moim oczom nieśmiało ukazał się człowiek z niewielką paczką pod pachą, papierowym formularzem w lewej ręce i długopisem w prawej. Po wypełnieniu dokumentów i dopełnieniu pozostałych formalności biurokratycznych, stałem się oficjalnym testerem nowego sprzętu oraz posiadaczem długopisu, który pozostał mi po krótkim nieporozumieniu z kurierem, który najwyraźniej nie chciał się rozstać z paczuszką. Nic zresztą dziwnego, ponieważ pudełko wyglądało bardzo interesująco.

Zawartość pudełka
    Po pośpiesznym pożegnaniu miłego pana, nerwowo zerwałem folię z solidnego i schludnego opakowania i wytrząsnąłem z niego, bogatą, jak na takie małe pudełko, zawartość ("a tych przedmiotów jest ze czterdzieści, sam nie wiem doprawdy jak to się mieści")

Pilot, kabelek audio-wideo, słuchawki



Podstawka pod monitor i dwustronna miękka podkładka pod tą podstawkę




Instrukcja, kabel zasilający do samochodu (a gwoli ścisłości - kabel do zasilania telewizora z gniazda zapalniczki samochodu)



Zasilacz 230V, baterie




Wijąc się sprytnie kabelkiem wyskoczyła antena DVB-T



Następnie gruchnął sam telewizor, o jaki płaski








Jak widać, to małe urządzenie dysponuje dość pokaźną ilością gniazd wejściowych i wyjściowych.

Kolejno swoje miejsce znalazły złącza:
  1. Przełącznik włączania i wyłączania urządzenia
  2. Wyjście Audio/Video
  3. Gniazdo podłączenia zasilacza
  4. Gniazdo do podłączenia słuchawek
  5. Gniazdo wejściowe anteny zewnętrznej
  6. Gniazdo antenowe wyjściowe
  7. Wejście Audio/Video
U góry urządzenia znajduje się pokaźnych rozmiarów antena teleskopowa. Te pokaźne rozmiary są oczywiście dopiero po rozłożeniu, w stanie "spoczynku" jest oczywiście malutka. Antena podłączona jest do wejścia antenowego. Gdy zajdzie potrzeba podłączenia anteny zewnętrznej należy odłączyć kabelek i w wolne gniazdo przyłączyć inną antenę. W to gniazdo przyłącza się również antenę do odbioru cyfrowego DVB.
Prosto w twarz
    Obejrzawszy wszystko dokładnie z tyłu, z boku i od dołu nadeszła pora na przyjrzenie się urządzeniu z przodu.


Z przodu, oprócz oczywiście ekranu zakrytego na razie folią zabezpieczającą, zostały umieszczone fantazyjnie podstawowe przyciski do manipulacji telewizorem oraz okienko diody odbiorczej. Niektóre przyciski mają podwójną funkcję, na przykład do poruszania się po graficznym menu urządzenia.

Kolejno znajdują się:
  1. Przycisk zwiększający siłę dźwięku
  2. Przycisk zmniejszający siłę dźwięku
  3. Przycisk do wejścia w menu
  4. Przycisk do włączania i wyłączania urządzenia, przejście do trybu standby i odwrotnie
  5. Przycisk przełączania urządzenia w tryb odbioru TV analogowego, cyfrowego - DVB oraz jako monitora AV
  6. Przycisk edycji kanałów DVB oraz automatycznego wyszukiwania w trybie analogowym
  7. Przycisk zmiany kanałów w porządku malejącym
  8. Przycisk zmiany kanałów w porządku rosnącym.
Wszystko raczej jest na swoim miejscu i manipulacja jest wygodna z jednym wszak małym wyjątkiem. Wydaje się, że przyciski zmiany głosu są rozmieszczone trochę jakby odwrotnie. Jestem przyzwyczajony, że zawsze wzmacnia się dźwięk przyciskiem umieszczonym z prawej strony względem przycisku służącego do ściszania. Tutaj jest odwrotnie.
Prawdopodobnie wzięło się to z tego, że jeden jest umieszczony trochę wyżej, drugi za to niżej. Ale nie zmienia to faktu, że bardziej naturalnie było by aby te przyciski miały odwrotnie przypisaną funkcję.

Całe urządzenie można, a właściwie wypada, umieścić na załączonej do kompletu solidnej podstawce. Połączenie telewizora z podstawką odbywa się jednym ruchem, tak samo późniejsze rozmontowanie. Sama podstawka umożliwia dowolne odchylanie urządzenia pod różnymi kątami.
ATV - krótki przegląd możliwości
    Jedną z podstawowych funkcji telewizora jest odbiór sygnałów wizji i fonii. Nie inaczej jest z opisywanym urządzeniem. To niewielkie urządzenie dobrze spełnia pokładane w nim nadzieje a to dopiero początek z nim zabawy. Klawiszem [5] albo z pilota można ustawić tryb TV i na ekranie na początek pokaże się trochę śniegu. Klawiszem MENU można wejść w niezbyt rozbudowane menu, z którego najbardziej interesująca jest w tym momencie trzecia opcja PRESET:

   

W kolejno otwartym ekranie znajduje się, potrzebna w tym etapie, funkcja AUTO-SEARCH. Po jej uruchomieniu odbiornik automatycznie wyszuka i zapisze w pamięci kolejno znalezione wszystkie stacje o stabilnym sygnale. Wcześniej jednak należy wysunąć antenę albo podać inne źródło sygnału. Po dostrojeniu się odbiornika do wszystkich występujących w okolicy stacji, zajmuje to kilka minut, można rzucić się w leżak z pilotem w jednej ręce, podczas gdy druga ręka będzie zajęta trzymaniem okrągłego przedmiotu z płynną zawartością w środku, a oczy śledzeniem akcji.

Urządzenie umożliwia oczywiście podstawową regulację głównych parametrów obrazu i dźwięku. Pozycja PICTURE pozwoli wyregulować jasność, kontrast oraz nasycenie. Ponadto można zresetować wszystkie ustawienia do wartości fabrycznych. Funkcje regulacyjne dostępne są też bezpośrednio z pilota, bez potrzeby przedzierania się za każdym razem przez menu.


Ustawienia innych parametrów systemu są dostępne z drugiego pozycji głównego menu. Tutaj można ustawić język OSD, niestety brak jest polskiego, TIME pozwala na ustawienie czasu, po którym odbiornik przejdzie w stan uśpienia, wyłączy się. Kolejna pozycja pozwala na ustawienie proporcji obrazu. Są tu dwie możliwości 4:3 oraz 16:9 wypełniając cały ekran. Nie ma tu zaawansowanych funkcji rozciągania obrazu ale wydaje się, że w tak małym urządzeniu jest to po prostu niepotrzebne. BLUE-BACK powoduje po włączeniu, że na ekranie pojawi się błękitne tło, w przypadku gdy zabraknie sygnału telewizyjnego - zamiast tzw. śniegu.


Trzecia, wspomniana już na początku opcja, z menu głównego, umożliwia czynności związane z dostrajaniem telewizora do poszczególnych stacji.


POSITION Porządkowy numer kanału, pod którym jest zaprogramowana dana stacja. Potrzebna gdy chce się wybrać program bezpośrednio z pilota lub przy sortowaniu listy.
REMEMBER Po włączeniu wszystkie ustawienia konkretnego kanału będą zapamiętywane.
AUTO SEARCH Opisana już wcześniej procedura programowania stacji hurtem.
SWAP Opcja do porządkowania kanałów na zasadzie zamiany ich kolejno miejscami
FINE Umożliwia dodatkowe, dokładne ręczne dostrojenie do stacji
MANUAL SEARCH Za jej pomocą można zmienić dostrojenie danej pozycji do innej stacji. Wbrew nazwie jest to również strojenie automatyczne ale tylko jednej danej pozycji. Można stroić w górę i w dół. Po znalezieniu sygnału strojenie zatrzyma się. Można je oczywiście dalej prowadzić wstrajając się w ten sposób w interesujący program.
SOUND SYS System dźwięku, w Polsce D/K
COLOR SYS System koloru. W Polsce najlepiej wybrać PAL lub AUTO.
DVB-T, czyli, jak to mówią, tygrysy to ponoć lubią najbardziej
    Troszeczkę teorii, co to w ogóle jest DVB-T. Najogólniej mówiąc jest to naziemna telewizja cyfrowa.

System pozwala na przesłanie w pojedynczym kanale telewizyjnym do 7-8 programów cyfrowych telewizji i radia oraz dodatkowych usług multimedialnych. Sygnał może odbierać bezpośrednio odbiorca sygnału posiadający odpowiedni terminal (tzw. Set-Top-Box). Terminal umożliwia odbiór programów i korzystanie z usług dodatkowych emitowanych drogą naziemną. Jako usługi dodatkowe, przesyłane razem z programem telewizyjnym mogą się znaleźć: usługi bankowe, handel elektroniczny, poczta elektroniczna i dostęp do Internetu, gry elektroniczne itp.

Niezmiernie ciekawą rzeczą jest to, że wszystkie usługi, w tym oglądanie telewizji, może odbywać się również w ruchu bez wpływu na jakość obrazu na ekranie. Wziąwszy pod uwagę ostatnią właściwość, już na pierwszy rzut oka widać przewagę systemu cyfrowego nad analogowym, w którym trzeba było dokładnie dostroić antenę do odbieranego sygnału. W przekazie cyfrowym DVB-T nie ma takiej niedogodności. Nie do pogardzenia też jest fakt, że w paśmie zajmowanym dotychczas przez jeden program telewizyjny, teraz tych programów może być kilka.

Jedyną wadą jest jedynie konieczność wyposażenia domowych telewizorów w specjalną cyfrową przystawkę. Urządzenia te kosztują rzędu kilkaset złotych.

Mając w domu urządzenie Manta TV702 eliminujemy już na wstępie tą jedyną wadę. Telewizor jest zupełnie samodzielnym urządzeniem zdolnym odbierać sygnał cyfrowy, ale również można go wykorzystać jako tuner telewizji cyfrowej i przyłączyć go do aparatury z większym ekranem, na przykład innego, stacjonarnego, telewizora.

Pora zatem na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami urządzenia w trybie DVB.

Po włączeniu telewizora na ekranie przez kilka chwil pokaże się ekran z firmowym logo.


Jeśli jest to pierwsze włączenie urządzenia w ten tryb lub nie zostały zapisane jeszcze żadne ustawienia do pamięci na ekranie pojawi się krótki przewodnik pozwalający na łatwe dostrojenie urządzenia do potrzeb. Można również zrezygnować z tego udogodnienia naciskając przycisk MENU na pilocie i wszystkie parametry ustawić ręcznie.


Po przejściu do następnego ekranu jest możliwość ustawienia kraju w jakim znajduje się aktualnie urządzenie. Jest to związane między innymi z zakresami odbieranych częstotliwości. Niestety na próżno szukać tutaj Polski. Z pośród kilku pozycji wydaje się że Niemcy mają najbardziej zbliżony system przydziału do naszego kraju. "Language" wskazuje w jakim języku urządzenie ma się komunikować. Tutaj również nie ma języka polskiego. Mało tego, zmieniając kraj zmienia się również system komunikatów. Czy ustawiając kraj zmieni się też automatycznie język OSD. Ale na szczęście można to obejść ustawiając dopiero później język komunikatów. Czyli najpierw wypada ustawić kraj a potem język. Można tu również ustawić strefę czasową.


Teraz urządzenie zapyta się czy zaprogramować odbiornik wszystkimi znalezionymi programami.


Po odpowiedzi twierdzącej zacznie się przeszukiwanie "eteru" na okoliczność występowania audycji cyfrowych.


Po szczęśliwym przejściu powyższego procesu urządzenie jest gotowe do pracy, nauki i zabawy. Zacznę może od nauki i nauczymy się jakie opcje dostępne są w urządzeniu w trybie odbioru DVB. Jednak po szczegóły odsyłam do instrukcji.

Po aktywacji przycisku MENU na pilocie zobaczymy główne menu:


Pierwsza pozycja umożliwia wyświetlenie osobno programów telewizyjnych i radiowych albo posortowanie ich według kilku kryteriów.


Po wejściu w "Program Search" możemy ponownie wywołać proces strojenia i ustawiania urządzenia za pomocą wizzard'a lub zaprogramować programy ręcznie.




Następna pozycja pozwala wprowadzić PIN do urządzenia. Inaczej mówiąc jest to popularna kontrola rodzicielska.


W kolejnym podmenu możemy ustawić standard odbioru TV (NTSC, PAL, AUTO), rozmiar ekranu (4:3, 16:9), standard wyjścia - tutaj mamy tylko jedną możliwość CVBS, oraz pozostałe już omówione opcje na początku.


Po edukacji (nauczeniu się menu) możemy przejść do rozrywki i zagrać w kilka zawartych w urządzeniu prostych gier (Dooma nie ma).




Następna pozycja "Accessory" umożliwi wyświetlenie wersji oprogramowania i innych parametrów urządzenia:


W ostatnim podmenu można ustawić wygląd samego OSD i grafiki na ekranie czyli kolor tła, jego przezroczystość, zaokrąglenia i animację.

Z innych funkcji dostępnych już tylko z pilota można wyróżnić między innymi informacje o programie (GUIDE)


Oraz można wybrać program bezpośrednio z podglądu programów na miniaturach:


Jak wspomniałem wyżej, niektóre opcje są dostępne również z pilota bezpośrednio, nie trzeba się przedzierać za każdym razem przez menu. Pora zatem na naprawdę krótkie jego omówienie.
Pilot
    Pilot jest dość przyjemny i przyzwoity. Nie za duży i nie za mały. Tym razem przyciski są naprawdę miękkie. Może nawet za bardzo i te większe "chybocą" się na boki. Ale za to do działania można go zmusić przykładając siłę bliską zeru, co zważywszy na fakt, że TV ogląda się często przy ogólnym sflaczeniu organizmu, jest nie do pogardzenia. Przyciski kursora mają skłonności do lekkiego zacinania się, ale w trakcie wzmacniania osłabionego organizmu, nie do zauważenia.


POWER Włącza i wyłącza odbiornik, stanby. Całkowicie wyłączyć od prądu można przełącznikiem z boku albo wyciągając wtyczkę z gniazdka.
LANG Wybór języka OSD.
SEARCH Szybkie, automatyczne wyszukiwanie kanałów.
MEMORY Dodaje bieżący program do "Kanałów Ulubionych", tylko DVB.
FAVORITE PR Przełącza z/na listę "Kanałów Ulubionych, tylko DVB.
GAME Otwiera menu z grami, tylko DVB.
TELETEXT Włącza tryb teletekstu, niestety dostępne tylko w DVB.
GUIDE Pokazuje w postaci miniatur dostępne programy w trybie DVB.
PR EDIT Wyświetla listę dostępnych programów DVB.
EPG Wyświetla opisy programów DVB emitowanych przez nadawcę.
INFO Informacje techniczne na temat aktualnie odbieranego programu, jego siła, jakość itp.
MENU Wejście do menu
EXIT Wyjście z menu, przejście do poprzedniego poziomu menu.
CH+, CH- Sekwencyjna zmiana kanałów.
VOL+, VOL- Regulacja siły głosu.
OK Przejście do następnego poziomu w menu, można też przejść klawiszem kursora, zatwierdza wybór.
MUTE Wyciszenie dźwięku
AUDIO Zmiana trybu dźwięku.
0-9 Bezpośredni wybór kanałów.
PAUSE Zatrzymanie obrazu, stop klatka.
TV/RADIO Wybór pomiędzy odbiorem cyfrowej telewizji a cyfrowego radia.
SLEEP Ustawienie czasu, po którym urządzenie wyłączy się.
P/N Zmiana systemu PAL/NTSC w DVB lub przejście do wyboru dzisiątek kanału w ATV.
RETURN Powrót do poprzednio oglądanego programu.
TV/AV Wybór pomiędzy trybami DVB/ATV/AV
MODE Korekta klawiszami (-) i (+) niektórych parametrów obrazu w trybie DVB.

Czy to już koniec ?
    Podczas krótkiej styczności z opisywanym urządzeniem przekonałem się, że jest to dość wygodny gadżet. Telewizor wyświetla dość dobry i wyraźny obraz na 7 calowym ekranie w trzech trybach. Normalnym analogowym, cyfrowym i niepisanym tutaj modzie AV. Tryb AV umożliwia podłączenie na przykład odtwarzacza DVD lub innego sprzętu z wyjściem composite. Możliwości są analogiczne jak w opisywanym już TV701. Od siebie dodam, że napisy na przykład rodziny E3/4 są doskonale widoczne, nawet na takim niewielkim ekranie a muszę zaznaczyć, że w rodzinie nie ma ani jednego orła, znaczy się sokoła.
/reklar/
.